تفاوت تکنولوژی Black eQualizer و Light Tuner در مانیتورهای BenQ چیست؟

تفاوت تکنولوژی Black eQualizer و Light Tuner در مانیتورهای BenQ چیست؟

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
2 سال و 8 روز پیش

تکنولوژی‌های هوشمند مانیتورهای گیمینگ BenQ می‌توانند تاثیر زیادی روی بهبود کیفیت تجربه بازی‌ها بگذارند. دو تکنولوژی مهم مانیتورهای این کمپانی، Black eQualizer و Light Tuner هستند که با جلوگیری از حذف جزئیات مهم تصویر، به این مانیتورها کمک می‌کنند تا تصاویر را با تعادل بیشتری نمایش دهند.


روشنایی و کنتراست تصویر از مشکلات مشترک بسیاری از مانیتورهای گیمینگ هستند. همه بازی‌ها از یک سبک گرافیکی مشخص پیروی نمی‌کنند و به همین دلیل، تنظیمات گاما و روشنایی تصویر در ابتدای بسیاری از بازی‌های بزرگ کامپیوتر و کنسول نمایش داده می‌شوند. با وجود این‌که سازندگان سعی می‌کنند تا بهترین تنظیمات را برای بازیکنان آماده کنند، تفاوت کیفیت مانیتورها باعث می‌شود تا بسیاری از بازیکنان تجربه متفاوتی از هدف اصلی سازندگان داشته باشند. تکنولوژی‌های Light Tuner و Black eQualizer با هدف از بین بردن این تفاوت‌ها در مانیتورهای BenQ استفاده می‌شوند.

 

تفاوت میان تکنولوژی HDR و HDRi چیست؟

تفاوت‌ های میان HDR10 و HDR400 در مانیتورهای گیمینگ 


تصاویر مانیتور نباید بیش از حد روشن یا تاریک باشند و محتوا را به همان شکلی که سازندگان در نظر داشته‌اند، بدون حذف جزئیات مهم نمایش دهند. تنظیمات روشنایی یا گاما در بازی‌ها اندکی به بهتر شدن این وضعیت کمک می‌کنند، اما یک راه حل دائمی محسوب نمی‌شوند. الگوریتم پویای تکنولوژی‌های پیشرفته مانیتورهای BenQ به این مانیتورها تصاویر ورودی را دائما اسکن می‌کنند و تاریکی یا روشنایی‌های بیش از حد تصویر را به حالت متعادل درمی‌آورند تا هیچ جزئیاتی از تصویر دچار آسیب نشود. از لحاظ تئوری، یک تکنولوژی واحد باید تمامی کارهای بررسی و بهبود روشنایی صفحه را انجام دهد، اما مهندسین BenQ عقیده دارند که یک تکنولوژی مجزا برای بررسی کنتراست و روشنایی صفحه، در نهایت تصویر بهتری را ارائه می‌کند و هیچ تاخیر اضافه‌ای در نمایش تصویر ایجاد نمی‌کنند.

 

اسکن هوشمند

عملکرد تکنولوژی Light Tuner و Black eQualizer از لحاظ بررسی تمام تصاویر خروجی و بهبود هوشمند آن‌ها، شباهت زیادی به Anti-aliasing و Anisotropic filtering دارند. البته هیچ اجباری در استفاده از این تکنولوژی‌ها وجود ندارد و همیشه می‌توانید آن ها را غیر فعال کرده و تصاویر را بدون هیچ بهبود اضافه‌ای مشاهده کنید. با این وجود، اگر این دو قابلیت فعال باشند هم همیشه روی تصاویر خروجی تاثیر یکسان نمی‌گذارند و اگر تصویری نیاز به بهبود خاصی نداشته باشد، تغییر زیادی در آن ایجاد نمی‌کنند. این دو تکنولوژی فقط یه حالت فعالیت ثابت ندارند و شدت تاثیرشان روی تصاویر کاملا هوشمند است. 


نمایش جزئیات پنهان

تکنولوژی Light Tuner در بیست سطح مختلف روی تصاویر تاثیر می‌گذارد که می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. این تکنولوژی تصاویری که باید روشن باشند، اما تاریک‌تر از حالت مدنظر هستند را بررسی می‌کند و از تاریکی بیش از حد آن‌ها جلوگیری می‌کند. این ویژگی برای بازی‌هایی مناسب است که نیاز به سرعت واکنش چندان بالایی ندارند و جزئیات و زیبایی محیط نقش مهمی در بهبود تجربه بازیکن دارد. برای مثال، در بازی Shadow of the Tomb Raider که گشت و گزار بازیکن در محیط‌های پرجزئیات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، تکنولوژی Light Tuner وارد عمل می‌شود و با تنظیم خودکار روشنایی نقاطی از تصویر که ممکن است تا حد لازم روشن نباشند، از حذف شدن جزئیات مهم محیط جلوگیری می‌کند.
تکنولوژی دقیقا مطابق انتظارات عمل می‌کند و با بررسی روشنایی داخل بازی، تصمیم می‌گیرد که تصویر خروجی را تا چه میزان تنظیم کند تا بیننده هیچ جزئیاتی را از دست ندهد. بیست سطح عملکرد این تکنولوژی به شما اجازه می‌دهد تا میزان جدیت Light Tuner در بهبود تصاویر را مشخص کنید.

 

دقت در تاریکی

منطق تکنولوژی Black eQualizer هم کاملا در نام این ویژگی نهفته است. این تکنولوژی نقاطی که قرار است تاریک باشند را بررسی می‌کند و جلوی تاریکی بیش از حد آن‌ها و مخفی شدن جزئیات را می‌گیرد. در واقع این تکنولوژی نقطه مخالف Light Tuner است، اما نتیجه نهایی آن به همان اندازه اهمیت دارد. تکنولوژی Light Tuner جزئیات نقاط روشن را نمایان می‌کند و Black eQualizer هم همین کار را برای نقاط تاریک انجام می‌دهد.


در حالی که Light Tuner در بازی‌های داستان محور تاثیر زیادی می‌گذارد، Black eQualizer تاثیر خود را روی بازی‌های رقابتی و سریع مانند بازی Call of Duty نشان می‌دهد. این تکنولوژی به بازیکنان کمک می‌کند تا دشمنانی که در نقاط تاریک محیط مخفی شده‌اند را بهتر از دیگر اجزای محیط تشخیص دهید. این تکنولوژی بدون دستکاری اضافی کنتراست تصویر، نقاط تاریک صفحه را به همان شکلی که سازندگان طراحی کرده‌اند نمایش می‌دهد و نقاط روشن تصویر را دستکاری نمی‌کند. عملکرد این تکنولوژی تفاوت زیادی به تنظیمات عادی گاما دارد و آن‌ها به‌جای تنظیم کلی روشنایی صفحه، تنها نقاط خاصی از تصویر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

برچسب ها: تکنولوژی, تلویزیون, مانیتور
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.