تفاوت میان تکنولوژی HDR و HDRi چیست؟

تفاوت میان تکنولوژی HDR و HDRi چیست؟

محمد مسعودی محمد مسعودی
1 سال و 11 ماه و 15 روز پیش

در این مقاله به توضیح تفاوت بین HDR و فناوری اختصاصی HDRi از شرکت BenQ پرداخته می‌شود. هر موقع اهمکه به طرفی نگاه می‌کنید، می‌بینید که ویژگی‌های جدیدی در فناوری وجود دارد که با ترکیبی از حروف و اعداد نشان داده شده، مطمئنا زندگی شما را بهبود می‌بخشد. اگر شما هم مانند اکثر مردم هستید، سه سؤال دارید: آیا این واقعاً اینقدرمهم است؟ چرا؟ و آیا به آن نیاز دارم؟ بیایید به این سؤالات و سؤالات دیگر درباره فناوری HDRi برای مانیتورها پاسخ دهیم.

 

تفاوت بین HDR و HDRi

آیا HDRi اهمیتی دارد؟

کوتاه پاسخ دهیم، بله. HDRi مخفف HDR Intelligence (HDR هوشمند) است و تجربیات بصری را از چندین جهت بهبود می‌بخشد.

 

همه ما از فیلم‌ها و بازی‌هایی که ما را درگیر می‌کنند لذت می‌بریم و به دلیل کیفیت پایین تصویر، نمی‌خواهیم اوقات فراغت خود را صرف کشف آنچه در نظر داریم بگذرانیم. اینجاست که HDRi وارد می‌شود. HDRi از طریق سنسور نصب‌شده روی مانیتور و الگوریتم‌های پردازش سفارشی، به‌جای HDR بی‌پاسخ که بدون توجه به جایی که هستید یا از چه محتوایی لذت می‌برید ثابت می‌ماند، اثر HDR را بر اساس شرایط نوری موقعیتی که درش قرار دارید، بهینه می‌کند. همچنین با کمک حالت‌های HDRi اختصاصی برای بازی و محتوای سینمایی، به شما در مشاهده بهتر محتوای ویدیوئی کمک می‌کند. حالت HDR خنثی نیز وجود دارد که اساسا همان HDRi خاموش است. نکته مهم این است که HDRi هوشمندی‌ای برای اضافه کردن محدوده دینامیکی بالا به محتوای غیر HDR، بدون اغراق در روشنایی یا مناطق تاریک، دارد. همه چیز درست به نظر می‌رسد. HDRi تجربه بصری شما را از معمولی به فوق‌العاده افزایش می‌دهد.

 

HDR (محدوده دینامیکی بالا) از خانواده استانداردهایی است که مانیتورها را قادر می‌سازد تا تصاویری روشن‌تر و واضح‌تر را با افزایش تأثیر رنگ نشان دهند که منجر به محتوایی واقعی‌تر می‌شود. جزئیات واضح‌تر هستند و تصاویر دقیق‌تر از استاندارد محدوده دینامیکی استاندارد (SDR) به نظر می‌رسند. سایه‌ها، به جای اینکه به عنوان لکه‌های تیره‌ای از سیاهی ظاهر شوند که محتوای تصویر را «خراشیده» می‌کنند، با جزئیات مشخص ظاهر می‌شوند.

 

معرفی و مقایسه پنل‌های TN، VA و IPS در مانیتورهای گیمینگ

تکنولوژی DCI-P3 در مانیتورهای گیمینگ چیست؟ 

تفاوت بین HDR و HDRi

HDRi یک فناوری هوشمند و تطبیقی است که از طریق روشنایی حداکثری واکنشی و تنظیم کنتراست که به صورت خودکار انجام می‌شود، به مانیتور شما HDR خارق‌العاده‌ای می‌دهد.

اگر چراغ‌ها را روشن می‌کنید یا پنجره‌ای را باز می‌کنید یا از صبح تا شب پای سیستم می‌نشینید، HDRi محتوای HDR شما را برای حفظ وضوح بهینه، تنظیم می‌کند. این ویژگی انحصاری مزیت خود را از یک حسگر که در پایین صفحه نمایش تعبیه شده و به سختی قابل مشاهده است، می‌گیرد. این عامل تقریباً نامرئی در حالی که شما به صفحه نمایش خود توجه زیادی می‌کنید، به محیط اطراف شما توجه زیادی دارد. این همان جایی است که بخش «هوشمند» وارد می‌شود. سنسور تغییرات نور محیط اطراف و آنچه را که روی صفحه نمایش شما است را تشخیص می‌دهد و روشنایی، کنتراست و دمای رنگ تصویر را تنظیم می‌کند. تصاویر واضح تر و با رنگ بهتر هستند و چشمان شما برای دیدن آنها نیازی به فشار ندارند.

دیدن؟ این فناوری واقعا تاثیر گذار است.

 

تاثیر آن بر چشم‌ها

اینجاست که به جنبه مهم دیگر HDRi می‌رسیم. بیایید در حالی که از یک مانیتور با بهینه‌سازی ضعیف استفاده می‌کنید به چشمان شما نگاه کنیم. شما تلاش می‌کنید تا تغییرات در نور را تطبیق دهید زیرا جزئیات از بین می‌روند و کیفیت کلی تصویر «خاموش» و غیر طبیعی به نظر می‌رسد. این می‌تواند منجر به انواع مشکلات چشمی شود و بهره وری را با مشکل مواجه کند، جدای از این که باعث می‌شود احساس بسیار وحشتناکی داشته باشید.

بیماری‌هایی که ناشی از استفاده از کامپیوتر ناشی هستند در دسته سندرم بینایی کامپیوتری (CVS) قرار می‌گیرند. این مشکلات طیف گسترده ای را شامل می‌شوند: سردرد، تاری دید، خستگی چشم، خشکی چشم، گردن درد و موارد دیگر. و جای تعجبی هم  نیست که این مشکلات منجر به اوقاتی ناخوشایند و کوتاه شده در پای مانیتور شما می‌شود و شما را خسته و نا امید می‌کند حالا اینکه این تجربه بد می‌خوهد در حین انجام دادن تکالیف، استریم یا بازی باشد، چیز مهمی نیست. نکته اصلی این است که مشکل را از بین برده شود. حتی اگر مشکل روی صفحه شما تا حدی به دلیل محیط شما باشد.

احتمالاً متوجه شده اید که تغییرات در نور اطراف شما بر ظاهر صفحه نمایش شما تأثیر می‌گذارد. شاید فضایی خالی  در ابرها به‌وجود آید و ناگهان اتاق شما بسیار روشن‌تر شود. شاید برای مدتی مشغول بازی یا استریم بوده باشید و متوجه غروب خورشید نشده باشید. در هر صورت، صفحه نمایش مانیتور شما دیگر برای محیط شما مناسب نیست. این امکان وجود دارد که شما این رویداد‌ها را با چشمان خود مشاهده کنید. به احتمال زیاد چشمان شما، بدون اراده شما، متوجه آن شده‌اند.

 

چرا HDRi؟

HDR را مانند هر گردش کار دیگری در نظر بگیرید. می‌توانید آن را همانطور که هست بدون هیچ اصلاحی در نظر بگیرید و سعی کنید بهترین کارها را انجام دهید، یا می‌توانید تنظیمات هوشمندانه را اعمال کنید. تفاوت بین HDR و HDRi همانند یک گردش کار اساسی در مقابل یک گردش کار هوشمند خلاصه می‌شود. یک مانیتور مجهز به HDRi محتوا را با فضای شما، نمایشگر و تجربه شما سفارشی می‌کند.

 

HDR روشنایی را برای نمایش جزئیات بیشتر افزایش می‌دهد. با این حال، این می‌تواند قسمت‌های روشن صفحه نمایش شما را از بین ببرد. HDRi محتوا و نور محیط را در نظر می‌گیرد. با انجام بهینه‌سازی منحصر به فرد برای محتوا و محیط شما، HDRi یک تصویر ایده آل ارائه می‌دهد. رنگ‌ها زنده هستند، کنتراست بهبود یافته جزئیات بسیار بهتری را تضمین می‌کند و شما اعتماد به نفس کار با یک نمایشگر هوشمند را دارید.

 

HDRi نواحی تاریک صفحه نمایش شما را بدون نوردهی بیش از حد نواحی روشن، روشن می‌کند و در نتیجه تصویر متعادل تری ایجاد کرده که از دو طریق برای چشم راحت تر است.

اول، مزایای مراقبت از چشمی که در مورد آن صحبت کردیم.

 

دوم، می‌توانید جزئیات بیشتری را ببینید، چه در حال کار یا شناسایی حریفان در بازی‌های رقابتی.

 

همچنین نکات داستانی سینمایی را که در سایه‌ها آشکار می‌شوند، از دست ندهید، این یک موهبت برای طرفداران سینما و تلویزیون است.
در حالی که مزایای HDRi بیشتر استفاده‌های کامیپوتر‌های شخصی را در بر می‌گیرد، برای بازی بسیار ارزشمند است. به مزیتی فکر کنید که وقتی می‌توانید همه چیز را در صفحه نمایش خود با جزئیات واضح ببینید، و حریفانتان نتوانند. حالا می‌توانید HDRi را درک می‌کنید.

 

مانند هر فناوری جدید، دیدن، باور کردن است. شما می‌توانید HDRi را در این مانیتورهای BenQ تجربه کنید. صرف نظر از اینکه چگونه از مانیتور خود استفاده می‌کنید و جلسات شما چقدر طول می‌کشد، اگر از محتوای فرمت HDR لذت می‌برید، HDRi برای شما مناسب است زیرا به شکلی ساده و کارآمدتر، تجربه بهتری از HDR را به شما می‌دهد.
 

 
 
برچسب ها: تکنولوژی, تلویزیون, مانیتور
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.