بهترین بازی‌های اکشن نقش آفرینی که باید تجربه کنید

بهترین بازی‌های اکشن نقش آفرینی که باید تجربه کنید

رضا مدرسی رضا مدرسی
7 ماه و 19 روز پیش

اگر نگوییم مهم‌ترین، قطعا یکی از مهم‌ترین عناصر حاضر در بازی‌های اکشن نقش آفرینی (ARPG) سیستم لوت و غارت است؛ سیستمی که اگر خوب طراحی شود می‌تواند کاری کند که بازیکن ساعت‌ها بعد از تمام شدن داستان اصلی هم مشغول تجربه محصول شما باشد و از لوت کردن غارها و دشمنان و اردوگاه‌های مختلف خسته نشود.

در مطلب پیش رو می‌خواهیم با 15 بازی اکشن نقش آفرینی برتر که در کنار رعایت تمام قواعد ژانر، از سیستم لوت فوق العاده‌ای هم بهره می‌برند آشنا شویم و ببینیم که بهترین عناوین این سبک دقیقا چه کرده‌اند و چطور توانسته‌اند در میان خیل عظیم بازی‌های اکشن و نقش آفرینی به این جایگاه بلندمرتبه دست یابند.

 

بازی Lost Ark

 • سال انتشار: 2019
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی

وقتی که بازی Lost Ark برای اولین بار توسط سازندگان کره‌ای خود به بازار جهانی معرفی شد، توانست نظر بسیاری از طرفداران بازی Diablo را به خود جلب کند. این عنوان یک اکشن نقش آفرینی فوق العاده با دوربین آیزومتریک است که هم از نظر محتوا و هم ابعاد فنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مبارزات لذت بخش و متفاوتی که در بازی Lost Ark وجود دارد، از عوامل منحصر به‌فرد بودن این عنوان میان دیگر عناوین ژانر اکشن نقش آفرینی است.

در کنار این‌ها، بازی Lost Ark تجربه‌ای MMO هم هست و به شما اجازه می‌دهد که در بخش‌های مختلفی مثل PvP، Raid و دانجن با دیگر بازیکنان همراهی کنید یا مقابل‌شان بایستید. با اینکه سیستم لوت بازی به خوبی عناوینی مثل بازی Path of Exile یا بازی Diablo نیست، اما عناصر MMO بازی Lost Ark کاری می‌کنند که از تجربه این محصول پشیمان نشوید.

بازی Grim Dawn

 • سال انتشار: 2016
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی

بازی Grim Dawn قبل از عرضه چندان سر و صدایی نداشت و کمتر کسی به این عنوان اهمیت می‌داد، اما بعد از انتشار توانست توجهات را نسبت به خود جلب کند و تبدیل به یک موفقیت غیرمنتظره برای سازنده گردد. داستان بازی یکی از بهترین قصه‌هایی است که تا کنون در عناوین اکشن نقش آفرینی شاهد بودیم و سیستم لوت بازی هم از پیچیدگی و عمق زیادی برخوردار است. با وجود این موارد، بهترین وجه بازی Grim Dawn چیزی نیست جز شخصی سازی کلاس‌ها.

بازیکن پس از انتخاب کلاس مدنظر خود و بالا بردن Level کاراکتر خود، با سیستم کلاس‌های دوگانه آشنا می‌شود. این سیستم به شما اجازه می‌دهد که قابلیت‌ةای دو کلاس مختلف را با هم ادغام کنید (مهم نیست که این دو کلاس چقدر متفاوت باشند) و یک سیستم کاملا جدید و منحصر به‌فردِ خود بسازید. این مورد نه تنها ارزش تکرار بازی را بالا می‌برد، بلکه باعث می‌شود گیم‌پلی بازی هم تغییر کند و امتحان چیزهای جدید جذاب‌تر باشد.

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ بازی برای عاشقان بازی TMNT: Shredder's Revenge


مجموعه بازی Torchlight

 • سال انتشار: 2009
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی، لینوکس، OS X، ایکس باکس 360

اولین نکته‌ای که لازم است در مورد بازی Torchlight بدانید این است که سازندگان این عنوان از سازندگان اصلی بازی Diablo بودند، پس می‌توانید از داشتن یک تجربه خفن از ژانر اکشن نقش آفرینی مطمئن باشید و هیچ نگران نباشید. با شروع هر یک از نسخه‌های این مجموعه بازی هم متوجه تاثیر زیاد بازی Diablo بر این عناوین خواهید بود. البته که طراحی هنری بازی بیشتر حالت کارتونی دارد، اما موسیقی و طراحی دشمنان بدون شک شما را یاد دو نسخه اول بازی Diablo خواهند انداخت.

اینکه کدام نسخه از مجموعه بازی Torchlight را تجربه کنید هم مهم نیست. بازیکنان به احتمال زیاد داستان اصلی را فراموش می‌کنند چرا که تمرکز اصلی بازی روی قدرتمندتر شدن کاراکتر و یافتن لوت‌های ویژه است. اما اگر به دنبال ارزش تکرار بالا هستید، توصیه ما تجربه نسخه دوم این بازی است، چرا که نقشه‌های بزرگتر و عمیق‌تری دارد و از ماد هم پشتیبانی بهتری می‌کند.

 

بازی Neon Abyss

 • سال انتشار: 2020
 • پلتفرم‌ها: نینتندو سوییچ، رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان، پلی استیشن 4

تا به حال شده که آرزو کنید کاش یک بازی مثل بازی Enter the Gungeon وجود داشت که سیستم لوت مشابه بازی Diablo هم داشت؟ بازی Neon Abyss دقیقا همین آرزوتان را برآورده می‌کند. این عنوان که دوربین بالا به پایین دارد، شما را وارد تجربه‌ای اکشن می‌کند که باید حین مبارزه، لوت هم به دست آورید. البته بازی را می‌توان روگ لایت هم ارزیابی کرد، اما وقتی وارد مبارزات شوید و خود بازی را تجربه کنید، متوجه خواهید شد که سبک روگ لایتش هم با دیگر عناوین فرق دارد.

جلوه‌های بصری بازی با نورهای نئونی و گرافیک 16 بیتی چشمان شما را مسحور خود خواهند کرد. شخصیت‌های مختلفی در بازی وجود دارند که می‌توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید و ماموریت Grim Squad که توسط هیدیز (Hades) به شما سپرده شده را کامل کنید. داستان بازی هم حول همین جوخه می‌چرخد که مامور شده‌اند به Abyss حمله کنند و با خدایان جدید که هیدیز دشمن‌شان است مبارزه کنند.

 

مجموعه بازی Borderlands

 • سال انتشار: 2009
 • پلتفرم‌ها: پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس 360، ایکس باکس وان، رایانه‌های شخصی، مک، نینتندو سوییچ

نمی‌شود که از بهترین اکشن نقش آفرینی‌ها حرف بزنیم و بازی Borderlands را فراموش کنیم. شما می‌توانید در بازی Borderlands اولویت خود را داستان بگذارید، یا هم فقط به دنبال شخصیت‌ها بیفتید و سرگرم شوید، چرا که برخی از این شخصیت‌ها واقعا خوب نوشته شده‌اند و وقت گذراندن با آنها بسیار لذت بخش است. با این حال بسیاری از طرفداران بازی Borderlands فقط به یک دلیل عاشق این سری شده‌اند: تفنگ‌ها!

بازی Borderlands با متوجه شدنِ این مسئله که گیم‌پلی و مبارزات در عناوین اکشن نقش آفرینی در حال کهنه شدن هستند، کاری می‌کند که تیراندازی و مبارزه هم مهارت‌محور باشد، و هم شما را بیشتر سرگرم کند. با وجود همه بیلدهای مختلف و شخصی سازی‌هایی که بازی به شما اجازه داشتن‌شان را می‌دهد، تیراندازی و واکنش بازیکن به این موضوع مهم‌ترین فاکتور در گیم‌پلی بازی Borderlands است.

 

بازی Warhammer 40,000 Inquisitor – Martyr

 • سال انتشار: 2017
 • پتلفرم‌ها: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، رایانه‌های شخصی

یکی از زیباترین چیزها در مورد دنیای بازی Warhammer این است که تا کنون بسیاری از استودیوها بینش و ورژن مخصوص خود از این دنیا را ساخته و منتشر کرده‌اند. بازیکنان می‌توانند با توجه به سلیقه خود یکی از ده‌ها بازی این مجموعه را برگزیده و به تجربه‌اش مشغول شوند، که انتخاب امروز ما بازی Warhammer 40,000 Inquisitor – Martyr است.

بازی که در آینده‌ای دور جریان دارد، باز هم حال و هوای گاتیک بازی Diablo را در خود جای داده. شما می‌توانید زره‌های مخصوص خود را بسازید، بیلدهای منحصر به‌فرد که هر یک درخت مهارت‌های جداگانه دارد توسعه دهید و مبارزات جذاب با دوربین آیزومتریک را تجربه کنید. تنها ضدحال بازی جایی است که فقط می‌توانید بین سه کلاس Crusader، Psyker یا Assassin انتخاب کنید و بازی را با یکی از این سه تمام کنید.

 

بازی Nioh

 • سال انتشار: 2017
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5

بازی Nioh یک سولزلایک اکشن نقش آفرینی است که در ژاپن فئودالی جریان دارد، سرزمینی که توسط مبارزان نامیرا و یوکای‌ها (شیاطین در افسانه‌های ژاپنی) تسخیر شده و منتظر آزادی به دست شماست. همانطور که از استودیو Team Ninja و Koei Tecmo انتظار می‌رود، این بازی هم ضرباهنگ سریعی دارد و با ده‌ها شیوه مبارزه مختلف، به شما اجازه می‌دهد که سامورایی خود را شخصی سازی کنید و هر طور که می‌خواهید به جنگ دشمن بروید.

در کنار این‌ها، بازی Nioh از سیستم لوت بسیار جذابی هم برخوردار است، چرا که دشمنان مدام قطعات مختلف به زمین می‌اندازند و شما می‌توانید با جمع کردن‌شان برای مبارزات آتی قوی‌تر شوید. ضرباهنگ سریع گیم‌پلی با خون سولزلایک بازی ادغام شده و کاری کرده که بازی Nioh تبدیل به تجربه‌ای متفاوت از زیرژانر سولزلایک شود و از دیگر هم‌قطاران خودش متفاوت به نظر برسد.

 

بازی Remnant: From the Ashes

 • سال انتشار: 2019
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصیف ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5

بازی Remnant: From the Ashes که دارای یکی از منحصر به فردترین طراحی هیولاها در میان بازی‌های ویدیویی است، داستان سرزمینی را تعریف می‌کند که به لطف یک اهریمن در دنیایی موازی، وارد تاریکی و آشوب شده است. بازماندگان نسل بشر کنار هم جمع می‌شوند تا با مبارزه با هیولاها، جهان را دوباره باز پس گیرند.

ایده اولیه و داستان بازی واقعا چیز جدیدی نیست، اما بازی Remnant به خوبی این ایده را اجرا می‌کند. اگر به دنبال یک اکشن نقش آفرینی سولزلایک و کوآپ که هر نوع مبارزه‌ای هم در خود داشته باشید هستید و مهم‌تر از همه، به دنبال لوت‌های جذاب می‌گردید، بازی Remnant: From the Ashes همان چیزی است که باید سراغش بروید.

 

بازی Titan Quest

 • سال انتشار: 2006
 • پلتفرم‌ها: اندروید، iOS، رایانه‌های شخصی، پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، نینتدو سوییچ

سیستم کلاس‌های دوگانه در بازی Grim Dawn برای اولین بار در بازی Titan Quest استفاده شد، که اتفاقا ساخته همان استودیو هم بود. این عنوان که برای نخستین بار در سال 2006 منتشر شد، به دلیل درخواست هواداران در سال 2016 هم مجددا منتشر شد، اما با گرافیک بهتر و البته همان المان‌های گیم‌پلی که در نسخه اصلی هم حضور داشتند.

بسیاری از هواداران بازی Titan Quest را یک اکشن نقش آفرینی آیزومتریک کامل می‌دانند. سیستم لوت جذاب است، داستان را می‌توان به راحتی فهمید، و شخصی سازی‌ها نیز به اندازه کافی به شما پاداش می‌دهند. لازم به ذکر هم نیست که بازی در ابتدا در دنیای یونان جریان دارد، سپس به مصر تغییر می‌کند و در انتها نیز شاهد آسیا هستیم. به زبان ساده می‌توان گفت بازی Titan Quest یک ماجراجویی دور دنیا برای به دست آوردن لوت بهتر است… که همزمان باید با تایتان‌ها هم بجنگید و زمین را نجات دهید.

 

بیشتر بخوانید: پنج عنوان مشابه بازی Starfield که می‌توانید همین حالا تجربه کنید


 

بازی Diablo 3

 • سال انتشار: 2012
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی، OS X، پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس 360، ایکس باکس وان، نینتندو سوییچ

وقتی حرف از بازی‌های اکشن نقش آفرینی با دوربین بالا به پایین می‌شود، احتمالا مجموعه بازی Diablo معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین سری در این ژانر به حساب بیاید که البته این اتفاق بی دلیل هم نیست. با اینکه بسیاری بازی Diablo 2 را بهترین نسخه می‌دانند، نباید از کارهای بزرگی که بازی Diablo 3 انجام داد هم چشم بپوشیم. این عنوان توانست با اعمال تغییرات درست در بازی، طرفداران بیشتری کسب کند و افراد بسیار بیشتری را به سمت خود جذب کند. 

بازی Diablo 3 پر شده از ساعت‌ها سرگرمی، ساعت‌ها اکشن و مقدار زیادی لوت! بازی محتوای بی‌شماری دارد، بیلدهای مختلف در دسترس‌تان می‌گذارد و دشمنان سرسختی هم برای شکست دادن در اختیار خواهید داشت. اگر یک اکشن نقش آفرینی بزرگ با سیستم لوت فوق العاده می‌خواهید، به هیچ وجه نباید بازی Diablo 3 را از دست دهید.

 

بازی Destiny 2

 • سال انتشار: 2017
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی، گوگل استدیا، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس

بازی Destiny 2 بیشتر از اینکه یک دانجن کرالر (Dungeon Crawler) باشد، بازی شوتر-لوتری است که توانسته از زمان عرضه تا الان تبدیل به یکی از جذاب‌ترین و بهترین تجربه‌های آنلاین و چند نفره در میان بازی‌های مشابه خود شود. این عنوان MMO فعالیت‌ها و جوایز مختلفی برای بخش بعد از پایان داستان اصلی قرار داده که دقیقا همین مورد باعث می‌شود ارزش تکرار بالایی هم داشته باشد و بازیکنان مدام برای تجربه‌اش باز گردند.

لوت‌هایی که به دست می‌آورید هم بیشتر اوقات تفنگ‌های بهتر و آیتم‌های جذاب‌تر از آیتم‌های خودتان هستند که باعث افزایش انگیزه بازیکن به ادامه بازی می‌شوند. خود بازی در حال حاضر رایگان است و فقط برای بسته‌های الحاقی پول پرداخت کنید، بسته‌های الحاقی‌ای که محتوای زیاد بازی را بسیار بیشتر کرده‌اند.

 

بازی Warframe

 • سال انتشار: 2013
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی، پلی اسیتشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس، نینتندو سوییچ

اگر از طرفداران بازی Borderlands هستید، اما دوست دارید همین عنوان را به جای تفنگ با شمشیر و مبارزات تن به تن تجربه کنید، کافی است بازی Warframe را تجربه کنید. بازی Warframe در آینده جریان دارد و شما را در قالب یک نینجا به فضا می‌برد تا تجربه‌ای لوتر-شوتر داشته باشید، و از دادن انتخاب‌ها و گزینه‌های بی‌شمار به بازیکن هم هراسی ندارد.

دوست دارید با بزرگترین تفنگ جهان گله‌های دشمن را به رگبار ببندید؟ یا می‌خواهید با یک مبارزه تن به تن دشمن را به دو نصف تقسیم کنید؟ هر کاری که بخواهید انجام دهید به انتخاب خودتان بستگی دارد و بیلدها و شخصی‌سازی‌شان هیچ انتهایی ندارند. نکته جذاب ماجرا اینجاست که همه این کارها را می‌توانید از زاویه سه‌بعدی و سوم شخص انجام دهید تا کاراکتر خود را بهتر ببینید. بازی در زمینه انیمیشن‌ها و گرافیک هم یکی از بهترین عناوین حاضر در این لیست است، و درست مثل بازی Destiny 2 تجربه‌اش کاملا رایگان است.

 

بازی Monster Hunter Rise

 • سال انتشار: 2021
 • پلتفرم‌ها: نینتندو سوییچ، رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5

مجموعه بازی Monster Hunter یکی از بهترین فرنچایزهای اکشن نقش آفرینی در دنیای ویدیو گیم است و بازی Rise هم از بهترین‌های این مجموعه است. همانطور که از نام بازی هم معلوم است، هدف شما شکار هیولاست. سپس با استفاده از اعضای بدن همان هیولاهایی که شکار کرده‌اید، سلاح‌ها و لباس‌های جدید و قوی‌تر بسازید و سراغ هیولاهای خطرناک‌تر هم بروید.

بازی Monster Hunter Rise با دی ال سی Sunbreak هزاران هیولای مختلف به بازی اضافه می‌کند که هر یک سیستم جدیدی دارند، برای مثال Wirebugها که سیستم شکار هیولا را عمیق‌تر و جذاب‌تر می‌سازند.

 

بازی Diablo 2: Resurrected

 • سال انتشار: 2021
 • پلتفرم‌ها: رایانه‌های شخصی، مک، پلی استیشن 3، پلی استیشن 4، ایکس باکس 360، ایکس باکس وان

بازی Diablo 2 که با ریمیک خود برگشته بود تا دوباره حکومت جهنمی‌اش را بر بازار ویدیو گیم بگستراند، توانست به هدفش برسد و با گرافیک بهتر طرفداران بیشتری جذب خود کند. این بازی دقیقا همان تجربه‌ای بود که هم طرفداران قدیمی می‌خواستند، و هم سازندگان نسخه اصلی در ذهن داشتند.

قطعا بازی بدون مشکل نیست، برای مثال اگر UI بهتری داشت و Leagues را هم بهتر طراحی می‌کرد می‌توانست تبدیل به تجربه جذاب‌تری شود، اما در هر حال این ریمیک قطعا همان چیزی است که از یک بازی Diablo انتظار داریم.

 

بازی Path of Exile

 • سال انتشار: 2013
 • پلتفرم‌ها: پلی استیشن 4، ایکس باکس وان، مک، رایانه‌های شخصی

استودیوی مستقل و کوچک GGG، با ساخت بازی Path of Exile ماموریت غیرممکنی برای خودش تعریف کرده بود: توسعه یک دنباله معنوی برای بازی Diablo 2. این عنوان هم مثل بازی Diablo 2 که از runeها استفاده می‌کرد، از gem استفاده کرد و آن سیستم را تکامل داد، با این حال بهترین ویژگی بازی Path of Exile چیزی نبود جز درخت مهارت‌هایش.

این درخت مهارت شاید بزرگترین درخت مهارتی باشد که تا کنون در یک بازی اکشن نقش آفرینی آیزومتریک شاهدش بودیم. هر انتخابی که می‌کنید باعث خلق یک بیلد متفاوت می‌شود، و وقتی می‌گوییم شخصی سازی‌ها بی‌شمار هستند، اصلا اغراق نمی‌کنیم. بازی همچنین رایگان است، اما اگر بخواهید ظاهر متفاوتی داشته باشید مجبور به پرداخت پول خواهید بود که در نهایت تصمیم با خود بازیکن است که پول خرج کند، یا نه.

 

برچسب ها: Diablo 4, Diablo IV, Destiny 2, Nioh
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.