هر آنچه که از بازی Diablo IV می‌دانیم

هر آنچه که از بازی Diablo IV می‌دانیم

رضا مدرسی رضا مدرسی
10 ماه و 18 روز پیش

سال 2019 و در رویداد BlizzCon بود که بلیزارد در نمایشی طولانی و معرکه، از بازی Diablo IV رونمایی کرد و به سال‌ها شایعه در مورد بازی خاتمه داد. تریلر سینماتیک بازی ثابت کرد که بلیزارد هنوز هم در ساخت ویدیوهای تبلیغاتی و تریلرهای سینماتیک حرف اول را در بین استودیوهای بازی‌سازی می‌زند. اگر این ویدیو را ندیده‌اید، حتما سری به آن بزنید و به شکل کامل تماشایش کنید، چون مانند یک قسمت کوتاه سریالی، ذهنیتی کلی از بازی Diablo 4 به شما می‌دهد و داستانی را تعریف می‌کند که احتمالا در بازی آن را نخواهید دید. در این مطلب به جزئیات داستانی و دیگر اطلاعات منتشر شده از بازی می‌پردازیم.

بازی Diablo IV  قرار بود در سال 2022 عرضه شود، اما مدتی بعد و در جریان مراسم The Game Awards اعلام شد که بازی در شش ژوئن 2023 (16 خرداد ماه) منتشر می‌شود. از آن زمان تا کنون اطلاعات مختلفی در مورد بازی منتشر شده و تریلرهای گیم‌پلی و سینمایی زیادی هم از این محصول دیده‌ایم. نسخه بتا بازی نیز در ماه مارس 2023 در دسترس کاربرانی قرار گرفت که بازی را پیش خرید کرده بودند و بازخوردها نسبت به این نسخه بسیار مثبت بود. 

 

تاریخ انتشار بازی Diablo 4 با تریلری جذاب مشخص شد

داستان بازی Diablo IV دقیقا 30 سال بعد از وقایع بازی Diablo III: Reaper of Souls جریان دارد و در دنیای Sanctuary شاهد قصه چهارمین نسخه اصلی این مجموعه بازی خواهیم بود. قبل از شروع اتفاقات اصلی بازی، لیلیث (Lilith) یکی از اهریمنان بزرگ و شخصیت شرور اصلی بازی، با همکاری ایناریوس (Inarius) که یک فرشته است، Sanctuary را خلق می‌کنند تا شیاطین و فرشتگانی که از نبرد بدون انتهای خیر و شر خسته شده‌اند به آنجا پناه ببرند. رابطه این فرشته و اهریمن به تولد نژاد جدیدی به نام Nephalem منجر می‌شود که نه شیطان است و نه فرشته، بلکه موجودی بین این دو. اهالی Sanctuary که وجود چنین نژادی را می‌بینند، با خود فکر می‌کنند که احتمالا توجه خارجی‌ها به سرزمین مخفی‌شان جلب خواهد شد و به همین دلیل تصمیم می‌گیرند که تمام موجودات این نژاد را نابود کنند. لیلیث که نمی‌خواهد نابودی فرزندانش را ببیند، تمام محالفان خود را می‌کشد و به همین دلیل، ایناریوس نیز او را به تاریکی تبعید می‌کند.

 

چند شکارچی گنج که به دنبال ثروت دفن شده در یک معبد زیرزمینی هستند، وارد ساختمانی پر از شیاطین می‌شوند و با قربانی کردن میزانی از خون خود، دروازه‌های ورود به محل اختفای گنج را می‌یابند و بعد از مدتی سرگردانی در آنجا، پی می‌برند که این معبد در اصل جایی بوده که لیلیث در آن زندانی بوده و اهریمنی که در خدمت لیلیث است، با استفاده از خون آن انسان‌ها، قربانی‌ای برای لیلیث انجام می‌دهد و کاری می‌کند که مادر شیاطین بار دیگر به جهان Sanctuary باز گردد. اینجاست که داستان اصلی بازی شروع می‌شود و ایناریوس نیز برای تبعید دوباره لیلیث به جهنم بر می‌گردد و شاهد نبرد دوباره نیروهای خیر و شر، این بار در دنیای Sanctuary هستیم.

نکته مهم دیگری که طرفداران بازی Diablo IV باید بدانند این است که بر خلاف نسخه‌های قبل مجموعه، این عنوان جهان‌باز است و همین به تنهایی برای ایجاد تفاوت‌های زیاد در سیستم و مکانیزم‌های گیم‌پلی کافی است. نقشه بازی از پنج بخش بزرگ تشکیل شده که شامل مناطق زیر هستند:

 • Scosglen Coast
 • Orbei Monastery
 • Kyovashad
 • Forgotten Places
 • Wretched Caves
 • Flooded Depths

سازندگان بازی می‌گویند که هر یک از این پنج منطقه ویژگی‌های مخصوص خود را خواهند داشت و چالش‌های متنوعی برای ارائه خواهند داشت که ارزش تکرار بازی را بالاتر می‌برند. هر کدام از مناطق بالا، مسیرها و بخش‌های مخفی هم خواهند داشت که پیدا کردن‌شان به آن آسانی که فکرش را می‌کنید نیست و اگر موفق به یافتن‌شان شوید، با پاداش‌های مختلفی رو به رو می‌گردید. تنوع اقلیمی مناطق نیز در ویدیوهایی که منتشر شده‌اند به چشم می‌خورند که نوید دهنده اخبار خوبی است؛ بازی Diablo 4 هم مناطق ساحلی دارد، هم مناطق جنگلی، هم مناطق کویری و طبیعتا مثل تمام نسخه‌های قبلی مجموعه، سیاهچال‌ها و دخمه‌های بزرگ و پر از جزئیات.

 

11 نکته جدید که در مورد بازی Diablo 4‌ آموختیم

بازی Diablo IV در تغییری دیگر نسبت به نسخه‌های قبل، تعداد کلاس‌های موجود در بازی را بیشتر کرده و در همان ابتدای بازی می‌توانید یکی از پنج کلاس موجود را انتخاب کنید. در زیر به ویژگی‌های هر یک از کلاس‌ها می‌پردازیم:

 • کاهن (Druid): این کلاس که معروف است به تغییر شکل دادن‌هایش، از اولین گروه‌های بازی بود که معرفی شد. کاهن‌ها در بازی Diablo IV می‌توانند به گرگینه یا هم خرسینه تبدیل شوند، از قدرت باد و زمین استفاده کنند، گرگ‌ها یا زاغ‌هایی را هم در میدان مبارزه احضار کنند تا به کمک‌شان بیاییند. بر خلاف نسخه‌های قبلی این مجموعه بازی، کاهن‌ها برای تغییر شکل نیازی به استفاده از یک آیتم به خصوص برای هر یک از قالب‌های خود ندارند، بلکه وقتی از مهارت مورد نیاز برای تغییر شکل استفاده می‌کنند، تا مدت زمان تقریبا کوتاهی در آن شکل باقی می‌مانند و سپس به حالت انسانی خود باز می‌گردند.
 • بربر (Barbarian): کلاس بربر مثل همیشه با سلاح‌ها و مهارت‌های رزمی بسیار زیاد خود به بازی برگشته تا حسابی اکشن ماجرا را بیشتر کند. بربرها در بازی بازی Diablo 4 می‌توانند با استفاده از سیستم Arsenal، چهار نوع سلاح را به شکل همزمان در دسترس داشته باشند و با استفاده از یک مهارت مخصوص، از آن‌ها به شکل چرخشی استفاده کنند تا دشمن را زمین بزنند. برای استفاده از هر یک از سلاح‌ها هم می‌توانید مهارت‌های به‌خصوصی را مشخص کنید که مرتبط به آن سلاح باشد و با چیدن آن‌ها به شکل دلخواه خود، نحوه مبارزه‌تان را طراحی کنید.
 • ساحره (Sorceress): اگر علاقه بیشتری به جادوگری دارید و می‌خواهید از المان‌های جادویی بیشتر بهره ببرید، کلاس ساحره دقیقا همان چیزی است که دنبالش هستید. ساحره‌ها می‌توانند از آذرخش، یخ و آتش برای آسیب زدن به دشمن استفاده کنند و حتی از راه دور نیز به آنها صدمه بزنند. ساحره‌ها می‌توانند در کنار شش مهارت قابل استفاده که همه کلاس‌ها در اختیار دارند، از سه مهارت یا جادوی دیگر هم بهره ببرند تا قدرت بیشتری در برابر دشمن داشته باشند.
 • سرکش (Rogue): در سال 2021 بود که بلیزارد از این کلاس در بازی Diablo IV رونمایی کرد، کلاسی که آخرین حضورش در این مجموعه به نسخه اول بازی بر می‌گردد. شما به عنوان یک جنگجوی سرکش، هم می‌توانید از تیر و کمان برای نبرد از راه دور استفاده کنید، هم با خنجرهاتان مستقیم به دشمن حمله کنید، یا با پرتاب چاقوهایی که دارید حساب‌شان را برسید. کلاس Rogue مهارت دیگری هم دارد با نام Shadow Realm که در هنگام استفاده از آن ضد ضربه می‌شوید و با کشاندن دشمن به دنیایی تاریک و ترسناک، انواع قدرت‌ها را دریافت می‌کنید تا با خیال آسوده کار دشمن را یک سره کنید.
 • جادوگرِ مرگ (Necromancer): این کلاس که در اصل قادر به زنده کردن اسکلت‌ها و استفاده از آن‌ها به نفع خودش است، با به کار بردن جادوی خون و دیگر اقسام جادوهای تاریک، می‌تواند جهنمی برای دشمنان‌تان فراهم کند که شما اربابش هستید. قابلیت کتاب مردگان (Book of the Dead) نیز در دسترس نکرومنسر است و به شما اجازه می‌دهد که هیولاهایی که مثل عروسک خیمه‌شب بازی کنترل‌شان می‌کنید را تکامل دهید و شاهد ارتقا یافتن‌شان باشید. شما همچنان می‌توانید با استفاده از زندان استخوان (Bone Prison) دشمنان‌تان را زندانی کنید و آنها را به عنوان اسیر خود نگه دارید.

تمام این جزئیات دیوانه‌وار و زیبا، با اضافه شدن قابلیت شخصی‌سازی ترکیبی را شکل داده‌اند که ما را بیش از همیشه به بازی Diablo IV امیدوار می‌کند. بازی‌های قبلی مجموعه این ویژگی را نداشتند و در نتیجه باید گفت شخصی سازی کاراکتر، چه از نظر ظاهر و چه از نظر پوشش، برای اولین بار است که پا در مجموعه بازی Diablo گذاشته. شما می‌توانید جزئیات صورت و بدن شخصیت‌تان را تغییر دهید، زره‌های مختلف بپوشید و آنها را به میل خود شخصی‌سازی کنید. سازندگان بازی در سال 2021 به این مسئله اشاره کردند و گفتند که بعضی از این شخصی‌سازی‌ها مخصوص هر یک از کلاس‌ها خواهد بود و حس منحصر به‌فرد بودن را برای ان کلاس حفظ خواهد کرد.

درخت مهارات بازی هم گستردگی زیادی دارد، تا جایی که تیم سازنده عنوان کرده انتظار دارند بازیکنان تا انتهای داستان موفق به باز کردن 30 الی 40 درصد مهارت‌ها شوند، و باقی مهارات در بخش‌های فرعی و بعد از پایان داستان باز شوند. در زیر تصویری از نمایه کلی درخت مهارات بازی را می‌بینید که شاید تا انتشار نسخه نهایی، دچار تغییراتی در ظاهر و محتوا شود:

 

بازی Diablo 4 پیش از عرضه تغییرات بزرگی خواهد داشت

بازی Diablo 4 از بخش چند نفره هم پشتیبانی می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که چه با دوستان مجازی خود، و چه با کسی که کنارتان نشسته به تجربه بازی مشغول شوید. نکته بهتر اینجاست که پشتیبانی از کراس پلی هم کاملا فعال است و بازیکنان ایکس باکس، می‌توانند با کاربران پلی استیشن یا رایانه‌های شخصی به تجربه بازی Diablo IV بپردازند. 

 

تا کنون اخبار منتشر شده از بازی Diablo 4 امیدوارکننده بوده و تریلرها نیز نوید تجربه‌ای خارق العاده از این مجموعه محبوب را داده‌اند؛ نسخه بتا هم با استقبال زیاد کاربران رو به رو شد و توانست رضایت اولیه طرفدارانش را به دست‌آورد، از طرف دیگر هم می‌دانیم که بلیزارد سال‌هاست مشغول کار روی این عنوان بوده و قطعا با وجود قول پشتیبانی از محتوای پسا انتشار و قرار دادن بتل پس در بازی، هم بلیزارد و هم Activision حساب زیادی روی موفقیت این اثر باز کرده‌اند. باید منتظر باشیم و ببینیم در تاریخ 16 خردادماه که بازی برای پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس و اس منتشر می‌شود چه عملکردی از خود به جا می‌گذارد.

برچسب ها: Diablo 4, Diablo IV
2 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.