چگونه از کنترلر دوال سنس کنسول PS5 استفاده کنیم؟

چگونه از کنترلر دوال سنس کنسول PS5 استفاده کنیم؟

آرمان دانه واش آرمان دانه واش
3 سال و 6 ماه و 6 روز پیش

کنترلر دوال سنس جاذبه اصلی کنسول PS5 محسوب می‌شود، این کنترلر به معنای واقعی کلمه احساس کنسول‌ نسل بعد را به دستان شما منتقل می‌کند. خوشبختانه بازی Astro’s Playroom که به صورت پیش‌فرض روی پلی استیشن 5 نصب شده است می‌تواند به شما کمک کند تا سفری شگفت‌انگیز به عملکردهای مختلف این کنترلر را تجربه کنید.

 

با این وجود اگر اصلا با دوال سنس آشنا نیستید، در این مطلب می‌توانید به صورت کامل با هر چیزی که باید در مورد این کنترلر بدانید آشنا شوید.

 

 

دکمه‌های دوال سنس چه عملکردی دارند؟

با اضافه شدن به اندازه کلی دوال سنس، این کنترلر کمی با مدل‌های قبلی کنترلرهای دوال شاک پلی استیشن تفاوت دارد، ولی در هر حال چیدمان دکمه‌های دوال سنس با دوال شاک 4 شباهت زیادی دارد.

  • استیک‌های آنالوگ دوگانه کنترلر، که هر کدام به عنوان یک دکمه قابل فشار دادن عمل می‌کنند (این دکمه‌ها با نام‌های L3 و R3 شناخته می‌شوند).
  • صفحه‌ای با چهار دکمه جهت‌دار در سمت چپ که از بقیه دکمه‌های کنترلر جدا شده است.
  • چهار دکمه شکل‌دار که دارای نمادهای شناخته‌شده پلی استیشن هستند و در سمت راست کنترلر قرار گرفته‌اند، البته این دکمه‌ها در کنترلر دوال سنس دارای رنگ‌های مختلف کاربردی قدیمی خود نیستند. هنگام استفاده از رابط کاربری کنسول، دکمه ضربدر (ایکس/X) برای تایید و دکمه دایره (O) برای لغو کردن استفاده می‌شود.
  • صفحه لمسی (Touchpad): این صفحه لمسی که در کنترلر دوال شاک 4 هم وجود داشت، همانند صفحات لمسی لپتاپ‌ها می‌تواند برای جهت‌یابی استفاده شود. همچنین می‌توانید از دو سمت این صفحه لمسی برای کلیک کردن استفاده کنید. برخی از  بازیکنان ممکن است از دو سمت چپ و راست این صفحه لمسی به عنوان دو دکمه متفاوت استفاده کنند.
  • دکمه پلی استیشن: این دکمه عملکردی همانند دکمه خانه (Home) در کنترلرهای قبلی پلی استیشن دارد، اما اکنون این دکمه به شکل لوگوی پلی استیشن درآمده است. با فشار دادن این دکمه Control Centre باز می‌شود و می‌توانید حین بازی کردن از آن برای جهات‌یابی سریع گزینه‌هایی مانند کارت‌های Activity و اعلانیه‌ها استفاده کنید. با نگه داشتن این دکمه به Home Screen رفته و می‌توانید به بازی‌های دیگر، برنامه‌های رسانه‌ای و تنظیمات دست پیدا کنید.
  • دکمه Create: این دکمه که سمت چپ صفحه لمسی قرار گرفته و بالای آن شاهد سه خط عمودی هستیم، مانند دکمه Share در پلی استیشن 4 است و می‌توانید از آن برای گرفتن اسکرین‌شات، ضبط ویدئو و دسترسی سریع به Media Gallery استفاده کنید.
  • دکمه Options: این دکمه که سمت راست صفحه لمسی قرار گرفته و بالای آن شاهد سه خط افقی هستیم، عملکردی مشابه دکمه Options در پلی استیشن 4 دارد. معمولا از این دکمه برای متوقف کردن یک بازی یا ورود به منوی آن استفاده می‌شود. هنگامی که در رابط کاربری سیستم هستید و روی اشیای خاصی مانند اسکرین شات یک بازی تمرکز کرده‌اید، با فشار دادن دکمه Options شاهد باز شدن منویی از گزینه‌ها خواهید بود که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.
  • دکمه‌های شانه‌ای (Shoulder Buttons): بالای کنترلر دوال ‌سنس شاهد دکمه‌های شانه‌ای L1، L2، R1 و R2 هستیم. دکمه‌های L1 و L2 دیجیتال هستند در حالی که دکمه‌های R1 و R2 تریگرهای تطبیق پذیر جدید دوال سنس محسوب می‌شوند. به صورت پیش‌فرض دکمه‌های R1 و R2 آنالوگ هستند ولی در شرایط متفاوت، مانند افزایش مقاومت تریگرها، چنین موضوعی فرق می‌کند.

 

نحوه خاموش کردن میکروفون داخلی کنترلر پلی استیشن 5

 

 

دوال سنس دارای میکروفون داخلی اختصاصی است، به همین شکل کاربران می‌توانند بلافاصله پس از خارج کردن این کنترلر از بسته در مکالمات صوتی شرکت کنند. این میکروفون دارای قابلیت‌هایی دیگری هم است، از جمله قابلیت تبدیل صوت به متن که با استفاده از آن می‌توانید به جای استفاده از کیبورد روی صفحه با صحبت کردن پیام‌های خود را تایپ کنید.

 

اما ممکن است گاهی اوقات هنگام آنلاین بودن قصد استفاده از میکروفون را نداشته باشید. می‌توانید در بخش تنظیمات (Settings) میکروفون را غیرفعال کنید اما روشی بسیار ساده‌تر برای انجام این کار روی کنترلر وجود دارد. نور زیر دکمه پلی استیشن‌ شکلی که در قسمت پایینی مرکز کنترلر قرار دارد عملکردی مانند یک دکمه هم دارد. با فشار دادن این دکمه شاهد نوری کهربایی خواهید بود که به معنای غیرفعال شدن میکروفون است. در این هنگام آیکونی هم در سمت بالا و راست صفحه پدیدار می‌شود.

 

از طرفی دیگر اگر قصد استفاده از میکروفون خارجی، مانند میکروفون یک هدست گیمینگ، را دارید، باید گفت هنگامی که میکروفونی دیگر به پلی استیشن 5 متصل می‌شود، این کنسول به طور خودکار از آن میکروفون استفاده می‌کند، فرقی هم ندارد که این میکروفون با استفاده از سیم متصل شود یا به صورت بی‌سیم. می‌توانید در بخش تنظیمات و زیر قسمت صدا (Sound) این قابلیت‌ها را تغییر دهید.

 

نحوه تغییر صدای بلندگوی داخلی کنترلر دوال سنس

 

 

دوال سنس همانند کنترلر دوال شاک 4 دارای یک بلندگوی داخلی است، ولی این بلندگو با ترکیب شدن با ویژگی‌های لرزیدن و تریگرهای سازگار تجربه‌ای برای مخاطبان فراهم می‌کند که غرق شدن در آن به سادگی امکان‌پذیر است. چنین قابلیتی در بازی Astro’s Playroom به خوبی قابل مشاهده است.

 

می‌توانید به بخش Volume رفته و با انتخاب کردن گزینه Controller Speaker صدای دوال سنس را کم یا زیاد کنید. همچنین در این قسمت می‌توانید صدای هدفون را هم تنظیم کنید، و اگر هدفونی به دستگاه متصل نباشد این گزینه خاکستری خواهد بود و استفاده از آن امکان‌پذیر نیست. اما اگر هدفونی به دستگاه متصل باشد، گزینه تغییر صدای کنترلر به طور خودکار خاکستری خواهد شد، این موضوع به این معنی است که هنگام استفاده از هدفون صدایی از کنترلر شما خارج نخواهد شد.

 

نحوه فعال یا غیرفعال کردن تریگرهای تطبیق پذیر دوال سنس

 

 

تریگرهای تطبیق پذیر به عنوان ویژگی‌ای برای غرق کردن کاربران در تجربه بازی تبلیغ شده‌اند. هنگام استفاده از دوال سنس با کشیدن تیرکمان شاهد افزایش فشار این تریگرها خواهید بود، همچنین هنگامی که تیر در سلاح شما گیر کند مقاومت این تریگرها به شدت زیاد خواهد شد و می‌توانید گیر کردن سلاح را حس کنید. اما اگر از این قابلیت لذت نمی‌برید، یا ترجیح می‌دهید که تریگرها به سادگی بالا و پایین بروند و یا هنگام استفاده از این قابلیت تریگرها برای شما غیرقابل دسترس می‌شوند، می‌توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.

 

خوشبختانه با رفتن به بخش تنظیمات می‌توانید به سادگی تریگرهای تطبیق پذیر دوال سنس را خاموش کنید.

 

به بخش Accessibility رفته و گزینه Controllers را انتخاب کنید. از اینجا با انتخاب کردن گزینه Trigger Effect Intensity می‌توانید مشاهده کنید که این تریگرها به طور پیش‌فرض روی حالت قوی (Strong) قرار گرفته‌اند. می‌توانید با تغییر دادن میزان مقاومت به گزینه‌های متوسط (Medium)، ضعیف (Weak) یا خاموش کردن آن، فشار و میزان مقاومت تریگرها را تغییر دهید.

 

نحوه شارژ کردن کنترلر دوال سنس

طول عمر دوال سنس به طرز قابل ملاحظه‌ای بهتر از دوال شاک 4 است. اما باید گفت که طول عمر شارژ این کنترلر به عواملی مانند استفاده از تریگرهای تطبیق پذیر، لرزش و بلندگوهای داخلی بستگی دارند، گفته می‌شود که هنگام استفاده از تمام این قابلیت‌ها در بازی Astro’s Playroom، دوال سنس تنها چند ساعت شارژ نگه خواهد داشت.

 

خوشبختانه شارژ کردن دوال سنس به سادگی انجام می‌گیرد. دوال سنس همانند اغلب کنترلرها و دستگاه‌های مدرن از یک پورت USB-C استفاده می‌کند. این پورت بالای کنترلر قرار گرفته است و می‌توانید با استفاده از کابلی که در بسته کنسول Ps5 موجود است آن را به یکی از پورت‌های USB-A کنسول متصل کنید، از جمله پورتی که در قسمت جلویی کنسول قرار دارد. اگر دارای کابل USB-C به USB-C هستید، می‌توانید این کنترلر را به پورت USB-C متصل کنید، که احتمالا با استفاده از این روش دوال سنس سریع‌تر شارژ خواهد شد.

 

می‌توانید به سادگی و با فشار دادن دکمه پلی استیشن و بالا آوردن بخش Control Centre وضعیت عمر باتری دوال سنس را مشاهده کنید، در این بخش شاهد آیکون یک کنترلر با یک اندازه‌گیر باتری در کنار آن خواهید بود. همچنین در این بخش می‌توانید شاهد انیمیشنی باشید که مشخص می‌کند که کنترلر در حال شارژ شدن است یا خیر.

 

ولی از آنجایی که می‌توان پورت USB-C را برای دستگاه‌های مختلفی استفاده کرد، می‌توانید برای شارژ کردن دوال سنس، آن را به هر جای دیگر هم متصل کنید، به خصوص اگر پلی استیشن 5 شما خاموش باشد. به همین شکل اگر از پلی استیشن 5  فاصله داشته باشید و نگران اتمام باتری کنترلر باشید می‌توانید آن را به یک پاور بانک قابل حمل متصل کنید.

 

دوال سنس همانند دوال شاک 4 دارای پین‌هایی برای شارژ شدن است که زیر این کنترلر و کنار جک هدفون قرار گرفته‌اند. به همین شکل می‌توانید این کنترلر را داخل یک داک شارژر قرار دهید، استفاده از این داک‌ها برای افرادی که بیش از یک کنترلر دارند مناسب‌تر است. متاسفانه اگر یک داک َشارژر برای پلی استیشن 4 خود خریداری کرده بودید، نمی‌توانید از آن برای پلی استیشن 5 استفاده کنید چرا که پین‌های دوال سنس با دوال شاک تفاوت دارند، همچنین شکل این کنترلرها با هم تفاوت دارد و دوال سنس در داک پلی استیشن 4 قرار نمی‌گیرد.

 

برچسب ها: DualSense
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.