نسخه جدید بازی بتمن یا توهین به طرفداران بازی Batman Arkham؟

نسخه جدید بازی بتمن یا توهین به طرفداران بازی Batman Arkham؟

رضا مدرسی رضا مدرسی
1 ماه و 18 روز پیش

تقریبا 10 سال گذشته و نسخه جدیدی از بازی Batman Arkham ندیده‌ایم، و این مسئله چند دلیل مختلف دارد. اولین دلیل که واضح‌ترین آنهاست، این است که یک دهه از نسخه آخر گذشته و از آن زمان تا کنون استودیو Rocksteady سراغ این ابرقهرمان محبوب نرفته. البته چندی پیش به نظر می‌رسید که این وضعیت قرار است تغییر کند، چرا که بازی Suicide Squad: Kill the Justice League می‌خواست پا جای پای بازی Batman Arkham بگذارد که خب، نه تنها نتوانست به این مهم دست یابد، بلکه تبدیل به بدترین بازی استودیو چه بسا بدترین بازی سال 2024 تا کنون شده. 

 

اخیرا البته یک بازی جدید از دنیای آرکام معرفی شده، که دقیقا یکی از همان بازی‌هایی است که طرفداران یک مجموعه دوست ندارند اضافه شدنش به فرنچایز محبوب‌شان را ببینند. استودیو Oculus با همکاری WB Games، اخیرا از بازی Batman: Arkham Shadow رونمایی کرده، عنوانی واقعیت مجازی که توسط استودیو استودیو Camouflaj توسعه می‌یابد و قرار است انحصاری Meta Quest 3 هم باشد. روی کاغذ که نگاه می‌کنیم، این عنوان هم قرار است به دنیای بازی Batman Arkham تعلق داشته باشد، اما عمیق‌تر که بنگریم، چیزی جز بلاهت و تصمیم‌گیری‌های نادرست WB Games را نمی‌بینیم، بلاهتی که همچنان ادامه دارد و دست از سر یکی از بزرگ‌ترین مجموعه بازی‌های صنعت گیم برنداشته.

 

در همین ابتدا باید گفت که مطلب پیش رو در انتقاد به بازی Batman: Arkham Shadow نیست. شاید اصلا بازی مذکور خیلی هم موفق شود و بتواند رضایت کاربران را جلب کند. Oculus Studios قبل از این هم سابقه خوبی در پشتیبانی از هدست‌های واقعیت مجازی Quest داشته، و استودیو Camouflaj هم توانسته بازی‌های خوبی برای این دستگاه بسازد، که آخرین آنها بازی Marvel’s Iron Man VR است. احتمال این هم وجود دارد که بازی Batman: Arkham Shadow تبدیل به عنوانی خوب شود، اما حتی اگر این اتفاق بیفتد، چیزی از نادانی‌های WB به عنوان صاحب امتیاز بازی Batman: Arkham کم نمی‌کند.

 

حقیقت ساده و واضحی که با آن رو به رو هستیم این است که تا الان و با وجود گذشت 10 سال، هیچ دنباله درست و حسابی‌ای برای بازی Batman: Arkham Knight منتشر نشده، و همین دلیل اصلی انتقادات ما و طرفداران است. دو استودیویی که با بازی Batman: Arkham آشنا بودند و روی آن‌ها کار می‌کردند، به پروژه‌های دیگری مشغول بودند که «تقریبا» به بتمن ربط داشت، اما هیچکدام عملا طرفداران شوالیه تاریکی را راضی نساخته. نکته بدتر هم این است که نه بازی Gotham Knights که توسط WB Games Montreal ساخته شده، و نه بازی Suicide Squad: Kill the Justice League که استودیو Rocksteady آن را توسعه داده، بازی‌های خوبی نبوده‌اند و بعد از عرضه، بسیاری از کاربران بلافاصله این دو بازی را ترک کردند و این سوال را از خود پرسیدند که چرا یک دنباله برای بازی Batman: Arkham Knight ساخته نشده؟

 

مطالب مرتبط: مقایسه اپل ویژن پرو و هدست PS VR2

از بین دو بازی مذکور هم پرونده بازی Suicide Squad: Kill the Justice League ناراحت‌کننده‌تر است. این که یک استودیوی موفق و تک‌نفره ساز را مشغول ساخت یک عنوان بزرگ سرویس محور کنید، از همه‌گیری‌های منحوسی بوده که در چند سال اخیر گریبان صنعت گیم را گرفته و متاسفانه استودیو Rocksteady هم قربانی این موضوع شد. اما بازی Suicide Squad نه تنها کیفیت خوبی نداشت و نتوانست حتی تبدیل به یک بازی نسبتا خوب شود، بلکه دیدن بازی در دنیای بازی Batman: Arkham مثل نمک روی زخم طرفداران بازی Batman: Arkham بود، چرا که با چشمان خود می‌دیدند که استودیوها قادر به ساخت بازی در این دنیا هستند، اما نه یک بازی خوب از بتمن می‌سازند، بلکه محصولی توسعه می‌دهند که بسیار ناامیدکننده و ضعیف است.

در میان این همه شکست تجاری و فنی، و افزایش نارضایتی‌های طرفداران بازی Batman: Arkham، ناگهان بازی Batman: Arkham Shadow معرفی می‌شود و همه را غافلگیر می‌کند. شاید خوب باشد که بدانید این بازی قرار است توسط Oculus Studios منتشر شود و فقط خود استودیو استودیو Camouflaj در توسعه‌اش دخیل است، و هیچ ارتباطی با استودیوهای دیگر برقرار نخواهد شد، که به این معنی است که WB Games کوچک‌ترین دخالتی در ساخت بازی ندارد. همینجاست که طرفداران بیش از پیش احساس توهین و ناراحتی می‌کنند، چون امتیاز ساخت و انتشار بازی به یک استودیو VR ساز داده شده، اما چراغ سبز برای توسعه نسخه جدید بازی Batman: Arkham داده نشده است. متاسفانه نمی‌توان گفت این حرکت خیلی هم از WB Games بعید بود و شاید وقتش باشد که کاملا به این موضوع عادت کنیم که شاخه بازی‌سازی برادران وارنر قصد بهتر شدن ندارد.

دلیل این اتفاق را هم بیشترمان می‌دانیم، چرا که در سال‌های اخیر WB Games مسیر خود را به سمت بازی‌های سرویس محور تغییر داده و دوست دارد همه بازی‌هایش را در همین قالب توسعه دهد. کمپانی وارنر چندین بار اعلام کرده که قصد دارد سودآوری بیشتری از بازی‌های ویدیویی خود داشته باشد و تغییر مسیر به سمت عناوین سرویس محور، اولین راهکار آنهاست، که البته در نوع خود تصمیم عجیبی است، چون هم شکست‌های پیاپی خود را در این زمینه دیده‌اند، هم شکست‌های دیگر شرکت‌ها را، اما باز هم اصرار دارند که به مسیر از پیش شکست خورده خود ادامه دهند. بعد از شکست بازی Suicide Squad، با خود می‌گفتیم که این اتفاق حتما درس خوبی به WB Games خواهد داد، اما نه، کمپانی نه تنها از سیاست‌های خود عقب نکشید، بلکه با توان بیشتر به سمت عناوین سرویس محور حرکت کرده. گرچه به نظر می‌رسد که بازی بعدی این شرکت یعنی بازی Wonder Woman قرار نیست سرویس محور باشد، اما باید منتظر باشیم که عناوین بعدی قرار است تا می‌توانند سرویس محور باشند و از تک‌نفره بودن دوری کنند.

 

مطالب مرتبط: چرا محبوبیت بازی Helldivers 2 مدام بیشتر می‌شود؟

موفقیت بزرگ بازی Spider-Man استودیو Insomniac ، نشان می‌دهد که تقاضا برای بازی ابرقهرمانی خوب و AAA خیلی زیاد است (نیازی به اشاره به موفقیت عظیم خود WB Games با سری بازی Batman: Arkham هم که نداریم)، و بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز در حال برنامه‌ریزی برای توسعه بازی‌های ابرقهرمانی تک‌نفره هستند، چون وضعیت بازار را دیده‌اند و فهمیده‌اند که مخاطبان چه می‌خواهند. با این حال WB Games بعد از کلی فکر و اندیشه به این نتیجه رسیده که ثروت و سودآوری در ساخت بازی‌های سرویس محور بزرگ است، و بهتر است که عناوین تک‌نفره را کنار بگذارند. موضوع وقتی خنده‌دار می‌شود که می‌بینیم پرفروش‌ترین بازی سال 2023 در جهان، چیزی نبوده جز بازی Hogwarts Legacy که هم تک‌نفره است، هم هیچ خرید درون برنامه‌ای ندارد، و دقت کنید، که مال خود Wb Games هم هست!

 

بنابراین، آیا قرار است یک بازی AAA و تک نفره از سری بازی Batman: Arkham ببینیم؟ متاسفانه جواب یک نه بزرگ است، و حداقل تا چند سال آینده نباید منتظر معرفی چنین چیزی باشیم. کمپانی برادران وارنر تمام قدرت خود را جمع کرده تا به دنبال پول و موفقیت در بازی‌های سرویس محور برود، و این قضیه که بزرگ‌ترین و اولین تلاش‌شان در این مسیر با سر به زمین خورده را هم کاملا پشت گوش انداخته‌اند، و مشخصا درخواست‌ها برای بازی Batman: Arkham یا حداقل تجربه‌ای مشابه آن را هم نادیده می‌گیرند. نبود یک نسخه جدید از این مجموعه بازی، نارضایتی طرفداران، و شکست‌های پی در پی WB Games، همه با هم جمع شده‌اند تا معرفی بازی Batman: Arkham Shadow را تبدیل به یکی از بدترین اتفاقات برای طرفداران بتمن سازند، و از همین الان شور و شوق برای این بازی واقعیت مجازی را هم زنده به گور کرده‌اند.

 

این قضیه برای تیم سازنده بازی Batman: Arkham Shadow هم اصلا خوب نیست. آخرین بازی استودیو Camouflaj بازی Marvel’s Iron Man VR بوده که کسانی که تجربه‌اش کرده‌اند به شما خواهند گفت که  با یک بازی خوب طرف هستیم، که این بدین معنی است که احتمال خوب شدن بازی Batman: Arkham Shadow هم وجود دارد. همه اینها نشان می‌دهند که تیم مدیریت وارنر اصلا برای موفقیت بزرگ‌ترین مجموعه‌های خود برنامه خوبی ندارد، و همچنان به مسیر نادرست خود ادامه خواهد داد. راه حل خیلی ساده است: یک نسخه جدید از بازی Batman: Arkham بسازید.

برچسب ها: Batman: Arkham Shadow, Batman Arkham Knight, Suicide Squad: Kill the Justice League
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.