شایعه: پلی استیشن 5 پرو قدرت گرافیکی چشم‌گیری خواهد داشت

شایعه: پلی استیشن 5 پرو قدرت گرافیکی چشم‌گیری خواهد داشت

ایلیا امینی ایلیا امینی
1 ماه و 2 روز پیش

همانند نسل گذشته کنسول‌های بازی و پلی استیشن 4، سونی تصمیم دارد تا یک نسخه قدرتمندتر و جدیدتر از محصول پایه خود را در اواسط مدت زمان درنظر گرفته شده برای انتشار کنسول‌های نسل 10 به بازار عرضه کند. طبق گزارش‌های فاش شده و اطلاعات رسمی و غیر رسمی متعدد، به‌نظر می‌رسد که سونی خود را هرچه بیشتر آماده رونمایی و درنهایت عرضه کنسول پلی استیشن 5 پرو در اواخر سال جاری میلادی کرده است.

براساس آخرین اطلاعات منشتر شده توسط وب‌سایت خبری The Verge، این رسانه ادعا کرده است که پلی استیشن 5 پرو از لحاظ گرافیکی و تراشه GPU پیشرفت و بهبود بسیار زیادی را در مقایسه با مدل استاندارد یعنی پلی استیشن 5 دارا است، و هم‌چنین در زمینه پردازنده  و CPU نیز قدرت بیشتری به این بخش از محصول اختصاص داده شده است.

هم‌چنین در بخش حافظه نیز پلی استیشن 5 پرو قرار است تا از مموری با طیف فرکانس بیشتر بهره ببرد که این موضوع می‌تواند یک عامل مؤثر و مهم در عملکرد پردازشی و رندرینگ بخش گرافیکی کنسول باشد، براساس گزارشات منتشر شده عملکرد تراشه گرافیکی این دستگاه می‌تواند خروجی تا 45 درصد بیشتر و بهینه‌تر را نسبت به کنسول قبلی تولید کند.

با رجوع به لیست کلی مشخصات پلی استیشن 5 پرو که در روز گذشته بدست خبرنگاران وب‌سایت The Verge رسیده است، می‌توان این برداشت را داشت که پلی استیشن 5 پرو اگرچه در زمینه پردازش گرافیکی از پیشرفت و بهبود چشم‌گیر بهره برده، اما دررابطه با بخش پردازشی و CPU این کنسول نمی‌توان تغییر محسوسی را نسبت به پلی استیشن 5 مشاهده کرد.

به‌طور دقیق‌تر پردازنده پلی استیشن 5 پرو حال می‌تواند به فرکانس پردازشی 3.85 گیگاهرتز دست پیدا کند که این عدد فقط 10 درصد بیش‌تر از نسخه استاندارد این محصول است که توانایی رسیدن به میزان فرکانس 3.5 گیگاهرتز را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

اما در زمینه حافظه و نوع مموری درنظر گرفته شده، میزان پیشرفت و درصد خروجی این قطعه بیشتر بوده و تا میزان 25 درصد افزایش سرعت را می‌توان مشاهده کرد، به‌طوری که میزان سرعت از 448 گیگابایت بر ثانیه به 576 گیگابایت بر ثانیه ارتقا پیدا کرده است و این ویژگی در کنار فناوری اختصاصی بهبود دهنده عملکرد از طریق بازسازی وضوح تصویر (PSSR) که در گذشته تنها در انحصار کامپیوتر‌های شخصی و کارت گرافیک‌های توسعه یافته توسط شرکت‌های انویدیا با تکنولوژی DLSS و AMD با تکنولوژی FSR قرار داشت، حال در کنسول‌های خانگی و اولین‌بار در پلی استیشن 5 پرو قابل استفاده خواهد بود.

با بکار گرفته شدن فناوری PSSR در پلی استیشن 5 پرو، سونی این قابلیت را برای بازیسازان مهیا می‌کند تا عناوین بسیار سنگین و با ویژگی‌های پردازشی بالا بتوانند با نرخ فریم قابل قبول و ثابت روی این کنسول اجرا شوند. در حالی که بازیکنان ویژگی‌ها و عملکردهای بصری زیادی را از دست نخواهند داد. این تکنولوژی که می‌تواند در مواقع مختلف خروجی تصویر و رزولوشن بازی را براساس میزان فشار روی پردازنده متغیر کرده و از پردازش بیهوده المان‌هایی که در تجربه بازی و در نگاه بازیکن تاثیر محسوسی نخواهند داشت صرفه نظر کند، براساس گزارش‌های رسیده، این تراشه قدرتی برابر با تجزیه وتحلیل و پردازش 300 تریلیون داده 8 بیتی در ثانیه را خواهد داشت.

 

در انتها این گزارش آمده است که درصورت توسعه عناوین درنظر گرفته شده توسط بازیسازان برای پلی استیشن 5 پرو، این محصول می‌تواند براساس برنانه‌ریزی‌های انجام شده در پنجره زمانی تعطیلات زمستانی سال جاری میلادی به بازار عرضه شود. و طبق شایعات منتشر شده عناوین توسعه یافته برای کنسول پلی استیشن 5 پرو می‌توانند نسبت که نسخه استاندارد این محصول از فاکتورها و ویژگی‌هایی نظیر نرخ فریم بیشتر، قابلیت رهگیری پرتو بهتر و پیشرفته و میزان قابل توجهی از بهبود در کیفیت تصاویر را دارا باشند.

برچسب ها: پلی استیشن 5 پرو, پلی استیشن 5
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.